Patatesli Gül Börek

 

Malzemeler (4 kişilik) :

     4 adet yufka

     4 adet orta boy patates

     2 baş soğan

     1/2 demet maydanoz

     1 çay kaşığı tuz

     1 çay kaşığı karabiber

     1 çay bardağı sıvıyağ

     1 şişe çok soğuk su

 

Yapılışı :

Patatesleri (soymadan) haşlayıp, soy, küçük küçük (1cm3) doğra. Soğanları ufak ufak kıy, çok hafif ateşte 1/2 bardak sıvıyağ ile pembeleştir, doğranmış patateslere karıştır. Maydanoz, tuz, karabiberi ilave et.

    1 yufkayı masaya yay, 1/4 bardak sıvı yağı yufkanın her tarafına dağılacak şekilde üzerine güzelce sür, ikinci yufkayı yağlanmış yufkanın üstüne kapat, ortadan ikiye kes. Malzemeyi dört eşit parçaya böl. Malzemenin bir parçasını, ortadan ikiye böldüğün yufkanın düz kenarına, kenardan 2-3 cm içeriye denk gelecek  düz bir sıra halinde yerleştir. Malzemenin yerleştiği kenardan başlayarak, malzemeyi düzgün bir şekilde içine alacak şekilde, yufkayı rulo yap.  Ruloyu  bir tarafından kıvırarak çevire çevire gül şekline getir ve çukurca bir kaba ya da tepsiye yerleştir. Aynı işlemi, diğer yufkalar için de tekrarla. Böylece dört adet gül börek adayınız olacak. 

    Çukur kaba alınan  böreklere, üstlerini kapatacak şekilde soğuk suyu dök. Cumbul cumbul suyun içinde kalsınlar. 2 saat süreyle buzdolabına at.

    Tepsiyi (tercihen tereyağı ile) iyice yağla. Böreklerin sularını süz ve tepsiye al, üzerlerini fırçayla hafifçe yağla. Sıcak fırına (150o C) at ve nar gibi kızarana değin (yaklaşık 1 saat) pişir.

 

Not: İç malzeme olarak peynir ve maydanoz karışımı da kullanılabilir.

     

Afiyet olsun.

Alevanneden sevgiler...

 

 
Çorbalar
Sebze Yemekleri
Etli Yemekler
Balık Yemekleri
Dolmalar
Zeytinyağlı Yemekler
Köfteler
Püre
Pilavlar
Mezeler
Salatalar
Hamur İşi ve Börekler
Gözleme
Tuzlular
Tatlılar
Kurabiye
Kek
Pastalar
Dondurma
Geleneksel
Reçeller
Püf Noktaları